top of page
Vyhledat

KLIMEK, Hynek. Příběhy z jižních Čech. Prácheňsko a Pošumaví- Bára a kůň z Podlesí

  • Obrázek autora: Zažít město jinak
    Zažít město jinak
  • 3. 2. 2018
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 4. 2. 2018

1. vydání. Praha : Grada – Bambook 2017

„ Tentokrát však měla Bára namířeno na opačnou stranu, do Volyně. Zdržovat se již nikde nemínila, aby dorazila do začátku trhu. Odhadla, že Markýz s povozem dojede k cíli asi za hodinu a proto vesnicemi Střídkou a Doubravicí se zbytkem tvrze, čtverhrannou kamennou věží s nízkou špičatou střechou, projela bez zastavení. Cesta od Doubravice stoupala v mírných zatáčkách vzhůru k lesu a když jej projeli, skláněla se opět se zatáčkami k Volyni. Minuli chalupy na okraji městečka a po chvíli se Bářin pohled stočil k mohutné staré tvrzi, kterou s povozem míjela a k velkému kostelu, stojícímu vedle ní blíže k svažitému, podlouhlému náměstí s hezkou radnicí s bohatě zdobeným průčelím. V horní části náměstí již zaujala místo řada prodávajících, ale Bára přece jen nalezla ještě místečko na konci řady. Valach Markýz zvídavě pokukoval po dalších koních, stojících uvázaných opodál, ale nevypadalo to, že by s některým z nich měl mít problém. Bára jej tedy zavedla k nim na okraj řady a uvázala vedle zjevně mírumilovné staré klisny. Poté se vrátila na vybrané stanoviště a svinula z povozu plachtu, aby všechno zboží na něm bylo na očích. Několik lidí, kteří vypravili na trh okouknout nabídku a případně si z vystaveného zboží něco zakoupit, na náměstí již bylo. Postupně jich začalo stále víc přibývat. Barevní dřevění motýli z podhoslovického mlýna začali z Bářina povozu rychle mizet. Zanedlouho, jak se rozkřiklo, odkud je mají ti, kteří si je již pořídili, šli doslova na dračku, jak mlynář předpověděl. “




Děj se odehrává v době, kdy z pošumavského Podlesí odcházívali na jaře za prací světáci a domů se vracívali až na podzim. V zimě potom se svými rodinami pletli koše a košíky, ze dřeva vyráběli dřeváky, hračky i další zboží, které se poté prodávalo na trzích. Otec dorůstající dívky Báry se však ze světa nevrátil a nikdo nevěděl, co se s ním stalo. Protože právě on vozíval na trhy prodávat domácí výrobky z širokého okolí, nezbylo, než aby se ho Bára pokusila nahradit. Odvážná dívka se úkolu nezalekne. Je přičinlivá, šikovná a výtečně si rozumí se svým koněm, valáškem Markýzem, kterému říká jeho veličenstvo. Vyzná se nejen v koních, ale ráda a důsledně si rozšiřuje i své další vědomosti. N cestách na trhy a jarmarky zažívá zajímavé příběhy a dozvídá se celou řadu zajímavostí, včetně starých pověstí z míst, kam zavítá. Svými znalostmi o koních překvapí zkušené formany ale i šlechtice, jejímž koním pomůže, když si jejich služebnictvo neví rady. K čemu to povede, se dozvíte z knížky s půvabnými ilustracemi známé ilustrátorky Zdeňky Študlarové.



Hynek Klimek


Narodil se roku 1945 v Praze, kde vystudoval střední průmyslovou školu stavební. Od roku 1978 žil v Českých Budějovicích a po roce 2006 převážně na Šumavě, kde se na jaře roku 2012 usídlil natrvalo. Původním povoláním stavební technik se stal v lednu 1990 novinářem a zůstal jim patnáct roků. V roce 1990 přispíval do časopisu Hlas svědomí nebo byl krátce šéfredaktorem týdeníku Nový život. V roce 1992 byl vedoucím redaktorem Jihočesky pošti.

V letech 1997–1998 byl šéfredaktorem časopisu Českobudějovické listy. Poté se rozhodl pro svobodné povolání literáta-publicisty. Po více

než sedmi letech se k novinařině dočasně vrátil na čtyři a půl měsíce. Od prosince 2012 je opět svobodný literát-publicista.


Je členem Jihočeského klubu Obce spisovatelů

a Syndikátu novinářů České republiky


 
 
 

Comments


© 2018 Šperkařský workshop z.s. Městká knihovna ve Volyni. Proudly created with Wix.com

bottom of page